Sławne filmy i postacie, które z palenia papierosów lub cygar czyniły sztukę pojawiają się niejednokrotnie na ekranach telewizorów w wielu domach. Zapalniczki benzynowe, najdroższe cygara, ręcznie robione papierosy czy tytoń z najwyższej półki to przymioty, jakie bardzo często są kojarzone z wyższymi klasami, gdzie popielniczki są z marmuru lub kryształu, nie z plastiku lub szkła, zaś o czystość powietrza regularnie dba służba.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, eleganckie panie, z tak zwanego towarzystwa papierosy paliły przez tak zwaną fifkę, która dzisiaj kojarzy się już z czymś zupełnie innym. Zapalniczki benzynowe, którymi podpalano papierosy damom, jak również pięknie zdobione popielniczki przetrwały głównie na kliszach filmów, które były wtenczas kręcone. Niestety niewiele oryginałów zostało zachowanych do dzisiaj.

Obecnie palenie papierosów uzależniło większą część społeczeństwa. Zapalniczki benzynowe ze względu na swoją cenę i wartość stały się więc mniej popularne. Popielniczki dla „odstraszenia” palaczy wykonywane są często z płucami, które po zetknięciu z żarem lub popiołem wydają z siebie kaszlące odgłosy mające symbolizować narażenie na niebezpieczeństwo swoje zdrowia podczas palenia tytoniu.