Zima powoli dobiega końca, jednak aura wciąż pozostaje typowa jak na tę porę roku. Jest chłodno, w nocy bardzo zimno, poranki raczą nas chłodnym wiatrem i niskimi temperaturami. Wszyscy chodzą ciepło ubrani- gruba kurtka, ciepły szal i czapka to podstawa. Czy w takich okolicznościach można ubierać się wciąż oryginalnie i stylowo? Naturalnie, że tak i wcale nie jest to takie trudne, ponieważ niektóre dodatki można wykonać własnoręcznie.

Zimowe szaleństwo z czapką na głowie

Czapki zimowe

bez problemu można kupić w sklepie odzieżowym. Choć wybór jest ogromny, każda zaradna mama ze zdolnościami manualnymi może pokusić się o wykonanie nakrycia głowy dla swojej pociechy. Najłatwiejszą czapką zimową do uszycia jest zwykła czapka smerfetka. To czapeczka o bardzo prostym kroju, z którym poradzi sobie nawet osoba, która nie miała wcześniej styczności z szyciem. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby uszyć swojemu maluchowi ciepłą i zarazem unikalną czapkę zimową. Czapeczka może służyć również wiosną lub jesienią- wszystko zależy od grubości użytych materiałów.

Prawidłowe dobieranie czapki

W pierwszej kolejności musimy zdjąć z dziecka wymiary - obwód głowy oraz referowana długość czapki, które są dla każdego dziecka indywidualne. Niezbędna do tego jest tzw. miarka krawiecka, czyli elastyczny centymetr. Głowę należy zmierzyć od środka czoła przez dolną linię włosów z tyłu głowy. W ostateczności można posłużyć się inną czapką zimową o zbliżonej grubości materiału. W przypadku materiałów rozciągliwych, otrzymany wynik należy zaniżyć (z reguły o około 1 centymetr). Do tego należy dodać półtora centymetra zapasu na szwy.

Odpowiedni krój czapki zimowej

Skoro już znamy wymiary, możemy przystępować do sporządzenia wykroju na papierze (może być nawet zwykła gazeta). W tym wypadku wystarczy wyrysować połowę czapki (pamiętając o zapasie na szwy). Wycięty wykrój można z łatwością przypiąć do materiału za pomocą szpilek. Czapki zimowe z zasady są grube i ciepłe, dlatego powinny składać się z dwóch warstw materiału. Oznacza to, czeka nas wycinanie aż czterech połówek czapki.

Poprawne składanie

Po wycięciu wszystkich elementów składamy je parami prawą strona do prawej, a następnie spinamy szpilkami. Jeżeli ktoś nie potrafi obsługiwać maszyny na materiale ze szpilkami, może wcześniej wykonać fastrygowanie. Szycie elastycznych i rozciągliwych materiałów wymaga odpowiedniego ustawienia maszyny- o tym też trzeba pamiętać. W trakcie robienia szwów nie można zapominać o pozostawieniu niewielkiej dziury, przez którą czapka będzie mogła być wywrócona na prawą stronę. Pozostały otwór najlepiej zszyć już ręcznie- dzięki temu nie będzie się odznaczał.