Lampy podłogowe, stawiane bezpośrednio na posadzce czy podłodze, zazwyczaj sięgają wysokością do półtora metra. Umieszczone na podstawie w kształcie koła i z przedłużeniem z metalowego lub innego drąga, zwieńczone są abażurem dowolnego kształtu. Lampy te doskonale sprawdzą się w salonie lub jadalni, wystarczy tylko, że odpowiednio dobierzemy je do wystroju pomieszczenia i umieścimy w takim miejscu, aby oświetlały jakąś istotną jego część lub wyróżniały dany zakątek  funkcjonalny. Oczywiście lampy stojące charakteryzują się mobilnością, dlatego w razie potrzeby można przenieść je do innego zakątka mieszkania. Jak lampy stojące wpływają na wygląd mieszkania? Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, żeby stworzyć przytulny i funkcjonalny system oświetlenia w salonie. Dzięki umiejętnemu rozstawieniu lamp w pomieszczeniu można także dowolnie wymodelować jego przestrzeń.

lampy podłogoweAby powiększyć wizualnie salon lub jadalnię, warto wybierać lampy podłogowe wysokie i smukłe, o transparentnych kloszach, które dają jasne, wyraziste światło. Efekt podwyższenia niskiego pomieszczenia da z kolei skierowanie światła bezpośrednio na sufit, bez rozpraszania go po bokach. Idealnie sprawdzają się w tym celu lampy podłogowe z abażurami rozkloszowanymi ku górze. Efekt obniżenia zbyt wysokiego wnętrza można za to uzyskać wtedy, gdy źródło światła będzie umieszczone niżej lub rozproszone ku dołowi.

W przypadku salonów wąskich i długich, lepsze proporcje można uzyskać kiedy podświetli się długą ścianę i to przy niej można ustawić lampę lub na niej zawiesić kinkiety.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest stworzenie gry świetlnej dzięki postawieniu lampy przy lustrze lub oknie. Taki zabieg pozwoli optycznie powiększyć wnętrze, otworzyć jego przestrzeń na świat.

Jeśli w którymś z kątów salonu chcemy stworzyć bardziej przytulny nastrój, powinniśmy zainteresować się lampami, które posiadają nieprzepuszczające światło abażury, a snop ich światła nie rozprasza się po całym pomieszczeniu, lecz skupia w jednym miejscu. Z kolei dobrym pomysłem na ukrycie mniej atrakcyjnych zakątków mieszkania, na przykład niesymetrycznej wnęki, skosu czy wystających ze ściany rur, przewodów, jest umieszczenie tam lampy stojącej o atrakcyjnym, wyróżniającym się kształcie czy w kolorystyce kontrastującej z resztą wystroju. Doda to każdemu wnętrzu charakteru i pozwoli przykuć uwagę właśnie do niej, nie negatywnych elementów.

Podsumowując, przy wybieraniu lamp podłogowych warto brać  pod uwagę charakter danego wnętrza – nie tylko kolorystykę, ale i kształt, wysokość, czy najbardziej wyraziste jego elementy.