Mycie zębów wydaje się być codzienną, zwykła rutyną. Dla dzieci nie jest to jednak tak proste. Dbanie o higienę jamy ustnej zaczyna się już od pierwszych chwil życia dziecka. Początkowo stosuje się do tego gaziki nasączone przegotowaną wodą lub rumiankiem. Następnie, po pojawieniu się pierwszych ząbków można wybrać pierwszą szczoteczkę do zębów oraz zacząć uczyć dziecko, jak prawidłowo z niej korzystać.

Początki mycia ząbków

Początkowo można to traktować jako pewną zabawę, w której dziecko pod opieką rodzica stara się masować swoje ząbki miękką szczoteczką. Regularne mycie ząbków maluszka sprawi, że dziecko samo zacznie wykonywać tą czynność chętnie oraz bardzo naturalnie. Szczoteczki do zębów powinny być często wymieniane na nowe, a także ich kształt z upływem lat dziecka powinien się zmieniać. Pierwsze szczoteczki powinny mieć zaokrąglone główki oraz miękkie i delikatne włoski, główka powinna mieć około dwóch centymetrów, a rączka około dwunastu centymetrów. Szczoteczka powinna być również kolorowa, ponieważ to z pewnością przykuje wzrok maluszka, a sama czynność szczotkowania ząbków będzie bardzo atrakcyjna. Obecnie bardzo modne są również szczoteczki elektryczne. Te natomiast można kupić dziecku wtedy, gdy opanuje umiejętność szczotkowania zwykła szczoteczką, czyli mniej więcej w piątym roku życia.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Kiedy można kupić szczoteczkę elektryczną?

W wieku sześciu lat uzębienie dziecka zmienia się z mlecznych na stałe, dlatego też na tym etapie życia dziecka można pozwolić mu na stosowanie szczoteczki elektrycznej. Posiadają one bardzo miękkie włókna, co gwarantuje niezwykle delikatne czyszczenie ząbków oraz dziąseł dziecka. Niektóre ze szczoteczek elektrycznych posiadają również dodatkowe gadżety, dzięki którym szczotkowanie zębów staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Jednym z nich jest muzyczny czasomierz, który w bardzo zabawny i wesoły sposób ustala czas mycia zębów. Sprawia to, że dziecko dokładniej wyszczotkuje ząbki oraz świetnie się przy tym bawi. Szczoteczki elektryczne posiadają także odpowiednio wyprofilowane włókna. Środkowy rząd posiada dłuższe włoski, które lepiej wnikają w żującą powierzchnię zębów. Uchwyty dziecięcych szczoteczek elektrycznych są gumowe, dzięki czemu dużo łatwiej można utrzymać je w dłoni.

Ich prędkość nie jest duża, jak w przypadku szczoteczek elektrycznych przeznaczonych dla dorosłych. Musi być dostosowana do potrzeb dziecka, a więc jest dużo bardziej delikatna, dzięki czemu z pewnością nie podrażni dziąseł dziecka. Główka szczoteczki elektrycznej zaprojektowana z myślą o dziecku jest zaokrąglona i stosunkowo mała, dzięki czemu z łatwością dotrze ona w wszystkich ząbków i bardzo dokładnie wyczyści jamę ustną dziecka. Szczoteczki elektroniczne prezentują również bardzo szeroki zestaw kolorowych oraz bajkowych modeli. To z pewnością sprawi dziecku ogromną radość. Poza tym, że spełnia ona wszelkie funkcje bezpieczeństwa, to jest również bardzo atrakcyjna dla najmłodszych. Dzięki temu, czynność mycia zębów stanie się świetną zabawą oraz codziennością, a nauczenie zdrowych nawyków swojego dziecka, jest dla rodzica najważniejsze.