Nadeszły wakacje, a wraz z nimi wzmożone podróże samolotami. To wygodny i bezpieczny środek transportu, którym możemy szybko i dość tanio dostać się w dowolne miejsce na świecie. Wiele osób korzysta również z wakacyjnych okazji, czyli obniżonych cen biletów. Dzięki tak dużej dostępności ofert wiele z nich może pierwszy raz w życiu wsiąść do samolotu i wznieść się nad ziemię. Zanim jednak to się stanie, czeka nas całe mnóstwo przygotowań i formalności związanych z lotem.

Pamiętaj o dokumentach

Udając się na lotnisko nie możemy zapomnieć o kilku kluczowych sprawach. Po pierwsze nie dostaniemy się do samolotu bez ważnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty) lub paszportu (jeżeli zamierzamy udać się poza Unię Europejską). Niektórzy niestety potrafią przeoczyć fakt, że ich dowód utracił ważność. Podobnie jak na kartach kredytowych, na dowodzie również widnieje data wygaśnięcia dokumentu. Jest to związane z koniecznością wymiany dowodu co jakiś czas, aby zaktualizować zdjęcie i rysopis (znaki szczególne).

Bagaż i plecak na laptopa

plecak na laptopa niesiony przez kobietę

Druga istotna rzecz, która będzie miała bezpośredni wpływ na nasz komfort psychiczny i wygodę podróży to bagaż podręczny. Przyda się z pewnością wygodny plecak na laptopa, do którego schowamy swój sprzęt elektroniczny, nie tylko komputer, ale również tablet, aparat, czy telefon. Pamiętajmy, aby nie wkładać takich urządzeń do ogólnej walizki, która dalej jest przewożona w luku bagażowym. Panują tam niesprzyjające warunki (chłód, ścisk), a poza tym pracownicy lotniska nie zwykli obchodzić się z walizkami zbyt ostrożnie, co może skutkować uszkodzeniem urządzeń. Plecak na laptopa będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem ze względu na łatwość noszenia, a także dodatkowe kieszonki, w których możemy przewieźć także inne drobiazgi, np. chusteczki, zasilacz, słuchawki douszne etc. Taki plecaczek można później wykorzystywać również do innych celów, np. udając się na spacer po mieście, ponieważ można w nim przechowywać także akcesoria, które przydadzą się podczas wypadu na plażę, czy na posiłek do restauracji.

Zanim jednak to się stanie musimy odbyć podróż. Czeka na nas zatem odprawa biletowo-bagażowa, podczas której sprawdzane są nasze przedmioty podręczne, ubrania, my sami (za pomocą bramki wykrywające metal), aż w kocu nasze dokumenty. Aby wszystko poszło sprawniej warto pozdejmować uprzednio odzież wierzchnią, wyjąć wszystkie płyny, a za bramką przygotować swoje dokumenty. Im szybciej przejdziemy przez odprawę, tym lepiej. Cały czas należy również zwracać baczną uwagę na swój bagaż podręczny, ponieważ każda walizka, czy torba, przy której nie ma właściciela wzbudza od razu niepokój obsługi lotniska.